Euro

Big Euro Trip, veľký UPC výlet 8.-12.2.2012. Trasa: Trenčín-Košice-Čierna nad Tisou-Chop-Užhorod-Perečin-Užhorod-Malyj Selmencyj-Veľké Slemence-Pavlovce nad Uhom-52.púť radosti Vysoká nad Uhom-Strážske-Trenčín.

1.deň Trenčín – Užhorod, prehliadka mesta, ubytovanie
2.deň Tradičný bazár, popoludní presun maršutkou do Perečína. Návšteva misijnej stanice, prijatie a spoločenský večer s miestnou komunitou
3.deň Výstup nad mesto Perečín, napoludnie presun do Užhorodu. Audiencia u gréckokatolíckeho eparchu Mons. Milana Šášika, Mukačevského biskupa. Presun do Malyj Selmenycj/ Veľké Slemence a peší návrat na Slovensko.
4.-5.deň Púť radosti vo Vysokej nad Uhom, foto a audio

Euro

UPC usporiadalo aj tento rok BIG EURO TRIP, ale tento raz bola destináciou krajina, ktorá je síce našim východným susedom, ale život je úplne iný ako u nás na Slovensku. V tomto článku sa chceme my „UpeCéčkári“ podeliť o naše zážitky, aby ste si vedeli predstaviť v čom je rozdielny život na Slovensku a na Ukrajine.

Tu sú naše dojmy z Ukrajiny, ktoré sú rozdelené v odpovediach na 3 otázky:

1. Čo si si ako prvé uvedomil/a po príchode na Slovensko?

Jaroslav CUP Katedra politológie
Život na Slovensku sa pre mnohých ľudí zdá byť veľmi ťažký, ale človek by mal na vlastné oči vidieť ako vyzerá svet za hranicami Schengenu a až potom môže vynášať súdy, kde sa žije lepšie a kde horšie. Myslím si, že sú štáty, kde sa žije oveľa horšie ako u nás na Slovensku a Ukrajina je toho jasným príkladom.

Štefan, FSEV
Po príchode na Slovensko som si uvedomil, že sa tu na Slovensku máme v mnohých veciach lepšie no stalo sa nám to niekedy samozrejmosťou a každé vybočenie vnímame veľmi negatívne a podráždene. Porovnávame sa vždy s lepšími pričom možno zabúdame na porovnanie s chudobnejšími. Tiež som si uvedomil, že máme dosť kvalitnú hromadnú dopravu a vysoko rozvinutú elektronizáciu v porovnaní s Ukrajinou.

o. Juraj, univerzitný kaplán
Prvý pocit: Bohu vďaka, že sme všetci šťastne späť! Potom aj… „som zvedavý, čo z toho, čo videli a skúsili, v mojich mladých vyrastie “ A asi aj tú atmosféru strachu, ktorú bolo viac cítiť medzi ľuďmi na UA.

Janka, FSEV
Na hraniciach som pocítila taký neopísateľný strach. Veľký rešpekt a strach z neznámeho, keďže ako mladá generácia si už veľmi nepamätáme bývalý režim colnej správy.

2. Čo si do života odnášaš po tejto skúsenosti?

Zuzana, FZ
Odnášam si to, že sa nebudem rozčuľovať keď budem v preplnenom autobuse alebo keď budem cestovať vlakom a budem musieť vo vlaku stráviť viac času ako normálne pre rôzne meškania.

Mária FSEV- absolventka
S partiou dobrých ľudí, sa dajú prežiť aj tie najabsurdnejšie situácie. Tvoriť dobré spoločenstvo a cítiť podporu jeden druhého, nezištnú pomoc … to je v dnešnom svete vzácnosť. No práve toto zažívam na každej UPC akcii.

Dominika, FŠT
Že mať všetko v konečnom dôsledku neznamená vôbec nič!

Michal FSEV
Táto akcia organizovaná UPC-čkom mi úžasne dobila baterky a dodala mi dávku optimizmu a nádeje. Vidieť svet z inej perspektívy nikdy nie je na škodu, a môže človeku rozšíriť obzor a príležitosť na prehodnotenie hodnôt a názorov, najmä návšteva Perečína, Užhorodu aj prechod hraníc Čim ďalej na východ, tým viac srdečnosti, pohostinnosti a pokoja …

3. Ako vnímaš chudobu po návrate z Ukrajiny?

Michaela, FSEV
Chudoba ma dosť prekvapila, hlavne to, že ako keby na Ukrajine neexistovala stredná vrstva. Buď sú zbohatlíci, ktorí si zarobili prostredníctvom korupcie alebo úplne chudobní jednoduchí obyčajní ľudia takže po návrate som si povedala, že milujem Slovensko a som šťastná aspoň za to málo, čo nám štát dáva takže si odnášam ponaučenie do života, že nie všade kde je lacno, sa žije ľahko.

Dušan, doktorand FŠT
Keď som sa dopočul, že priemerný plat v Ukrajine je v prepočte asi 85 eur donútilo ma to zamyslieť sa nad tým, ako vôbec môžu ľudia prežiť, keď si chcú napríklad založiť rodinu. Žena v pôrodnici musí zaplatiť 800 eur doktorovi, dať čosi personálu, priniesť si vlastnú posteľnú bielizeň, jedlo, učiteľka v základnej škole si vyžaduje od detí obrus či vázu, ak chcú mať dobrú známku z písomky a podobne. Potvrdilo sa mi, že čím viac človek má, tým je menej spokojný a viac túži po veciach, ktoré sú pre neho úplne zbytočné.

Tomáš, CUP Katedra politológie
Chudoba je dôsledok ľudského egoizmu a arogantnosti jedného voči druhému. Chudobu som vždy vnímal ako niečo, čo človeka postihnutého chudobou uvrhlo do veľmi ťažkej životnej situácie.

Tomáš, FŠT
Slovensko je biednejšie a chudobnejšie voči väčším a vyspelejším krajinám, no po skúsenosti a oboznámení sa o ukrajinskom štýle a spôsobe života môžem hodnotiť, že ukrajincom stačí menej.

Tomáš, FM absolvent
Vnímam viac, že možno byť šťastný aj z mála. Osobne preto teraz viac rozmýšľam ako užitočne využiť tie „nadbytky“ čo sa mi poskytujú.